Razantní změna? Už teď dává signál lepších zítřků, říká předseda FAMK Příbram

22. 3. 2018 – Příbram – Chvíli už to venku pomalu vypadalo na příchod Jara, avšak počasí s námi laškuje a obraz posledních dní je spíše promrzlá krajina s pokrývkou sněhu. Ve stínu těchto události, ale klepe na dveře jarní sezóna 81.! Kolik se jí zúčastní týmů, jaký bude počet soutěží, bude se hrát systémem hlavní část – play off? Mnoho otázek, ale odpovědi dosud nejsou, známe. S tím jsme se, ale nespokojili a rozhodli se pro Vás vyzpovídat osobu nejpovolanější, předsedu FAMK Příbram – Milana VANČÁTA.

Milane, jaká byla z Tvého pohledu uplynulá sezóna? Co se povedlo, s čím si byl spokojen a co Tě naopak jako předsedu znepokojilo?

Minulou sezónu bych rád zhodnotil ze dvou pohledů, jeden by byl ten sportovní a druhý organizační. Ze sportovního pohledu jsem byl vážně spokojený. V 1. a 2. LIZE se hrálo o přední příčky až do posledních kol, v individuálních tabulkách platí to samé. Během sezóny bylo minimum kontumací a většina zápasů se odehrávala v duchu fair play. Jedinou černou kaňkou, kterou spatřuji je odstoupení Unionu Brdy těsně před začátkem soutěže. Tým, který nevynechat za posledních 30 let snad jedinou sezónu. Tím přecházím k druhému pohledu a to je ten organizační. Jsem vážně rád, že tým lidí, který se zformoval a stále formuje kolem malé kopané v Příbrami funguje tak, jak dosud. Ať jde o kluky z výboru – Lukáše a Toma (Lukáš Trnka, Tomáš Weisheitl – pozn. redakce), o Disciplinární komisi nebo nově o Redakci FAMK. Beru to jako pozitivní věc a to je ta cesta, která může malou kopanou v Příbrami vrátit tam, kde je její místo.

Následující sezóna zaznamená velkou změnu, jedná se o historickou změnu hracích dnů. Kde výbor čerpal inspiraci a jaký byl důvod vydat se touto cestou?

Když nás valná hromada zvolila do výboru, první moje myšlenka byla, že to změníme. V tom mě kluci přehlasovali, zvítězil model nejprve zkusit menší změny a uvidíme. Posunul se hrací čas, zavedlo se vyhlášení výsledku na konci sezóny, ale bohužel to k nárůstu týmů nevedlo, proto jsme nyní přistoupili k razantnější změně a to je změna hracích dnů.

Hlasovaly pro změnu všechny týmy nebo někdo byl proti?

Kdybych řekl, že byla jednoznačná shoda, tak bych lhal. Samozřejmě se vedly diskuse, ať již na konaných setkáních vedoucích nebo velká spousta telefonátů, ale jsem za každou diskusi rád. Nebylo od začátku jasné, že tuto změnu uděláme, když jsme s tím návrhem přišli na veřejnost, ale vesměs ty diskuse probíhaly převážně v duchu – „bude to chvíli komplikace, ale nějak to uděláme“. Je mi velice líto dvou týmů, které skončily, především bych rád zmínil FC Hrachov. Jsou to kluci, kteří se pravidelně scházeli, byli super, hráli férově. Víceméně na jejich popud se na scénu opět vrátil Pohár FAMK. Byl bych moc rád, kdyby se jednou vrátili. Ve výsledku jsem s počtem týmů v nadcházející sezóně spokojený, i přes konec dvou týmů, nakonec soutěž získala týmu více?

Co vše tedy můžeme očekávat za změny v novém ročníku s pořadovým číslem 81.?

Tak kromě již zmíněných hracích dnů bylo zavedeno hostování, o kterém bylo také již hodně napsáno a řečeno. Pokud bych se to snažil, shrnou ve zkratce, tak se jedná o to, že každý tým může mít 2 hráče na hostování. Jeden hráč může hostovat pouze v jednom týmu, ale v jiné lize než tu, kterou hraje jeho mateřský tým.

V pátek 16. 3. 2018 končila registrace na novou sezónu Příbramské malé kopané, kolik se nakonec přihlásilo celků?

Konečně číslo je 16 týmů. Nakonec jsme řešili nepříjemnou situaci, kdy by 1. LIGA měla 7 týmů a 2. LIGA naopak 9 celků, protože nikdo nechtěl postoupit. Vše se, ale po několika jednáních povedlo takříkajíc  vylobbovat, takže obě soutěže budou mít po 8 týmech.

Už je dán tedy systém, kterým se bude nadcházející sezóna hrát?

Hrát se bude systémem KAŽDÝ S KAŽDÝM celkem třikrát. Následovat bude poté volno, Pohár FAMK a na závěr Slavnostní vyhlášení. Velkou motivací pro týmy spatřuji, že vítěz 1. LIGY a vítěz Poháru FAMK si vybojují právo startu na Českém poháru, kde mohou změřit síly s nejlepšími týmy České republiky v malé kopané. Dopad to bude mít nejenom pro týmy, ale také pro jednotlivce. Ti nejlepší mohou obdržet pozvánku do reprezentace České republiky, která dokázala opanovat poslední mezinárodní akci, kterou bylo Mistrovství světa!

FAMK dokázala navázat spolupráci s novým sponzorem, můžeš nám ho stručně představit? Byla jednání složitá a můžeme v brzké době očekávat dalšího sponzora?

Novým sponzorem se stala sázková kancelář Maxi-Tip, společnost se stala i hlavním sponzorem Superligy malého fotbalu. Jednání se chvíli táhla, ale výsledek je více než pozitivní. Každým dnem bude na našem webu famk.cz přidán banner společnosti, který přes jeho prokliknutí přinese avizovanou odměnu. Opět ve zkratce se to pokusím shrnout, kdo se skrz něj proklikne a následně zaregistruje, obdrží na svůj účet Uvítací bonus 200 Kč na sázení a Slevu na startovném 200 Kč. Peníze pak může využit dle své libosti, buď vsadit, nebo vybrat. A další sponzoři? Momentálně žádná jednání neprobíhají, ale probíhá jednání o spolupráci s 1.FK Příbram, detaily si ale nechám prozatím pro sebe. Každopádně myslím, že to může být velice zajímavá a přínosná spolupráce.

Když mluvíme o budoucnosti, jaké plány, cíle si vytyčil výbor ve svém funkčním období, které by chtěl v malé kopané realizovat?

Hlavním cílem, který byl na začátku a který nadále zůstává je rozšíření počtu týmů v příbramské lize malé kopané. Změnou herního systému se zdá, že by tato změna k lepšímu mohla být nastartována, nechme se však překvapit. (úsměv) Dalším pilířem bylo zviditelnění Příbramské malé kopané v regionu, rozšíření o povědomí, že se zde něco takového hraje, což se dle mého také daří.

V současné době jsou v úplném zárodku jednání o areálu, který by primárně využívala FAMK Příbram. Všechna jednání začala teprve nedávno a je to vše ještě v plenkách. Osobně jsem rád, že se mi toto téma povedlo alespoň otevřít na úrovni Město Příbram – FAMK – AMF ČR (Asociace malého fotbalu České republiky – pozn. redakce).

Kam to bude, pokračovat dále není jasné, ale vyvstává zde několik možností, kudy jednání vést. Není vyloučeno ani zapojení dalších sportovních klubů, svazů, popřípadě Ministerstva školství.

Obraťme list, Příbram má také Výběr v celostátní Superlize. Jak jsi spokojen s výkony celku a dal si trenérovi pro jarní část jako předseda nějaký cíl?

Asi se budu opakovat, ale pro tuto sezónu byl vytyčený jasný cíl a tím bylo stabilizovat tým, který by měl mít širší kádr. Na této úrovni jsou vedena i jednání s trenérem Příbramského výběru. Výsledky pro mě v tuto chvíli nejsou zas tak zásadní, ale netajím se tím, že bych byl spokojený se ziskem 7 – 9 bodů v jarní sezóně. Po této stabilizaci týmu bude příští rok tlak na výsledky určitě větší tak, abychom hráli důstojnou roli v Superlize a sunuli se tabulkou výš a výš.

Přestože si byl zvolen do role funkcionáře, stále ještě aktivně hraješ Příbramskou malou kopanou. Jak vnímáš malou kopanou z pohledu hráče a v jakých barvách Té uvidíme nadále pokračovat?

Jelikož se stále jedná o amatérskou soutěž a asi dlouho bude, myslím si, že sportovní stránka je ta důležitější. Proto jsem rád, že mi čas dovolí se aktivně účastnit malé kopané a potažmo Superligy jako aktivní hráč.

Myslím, že to, že se aktivně účastním celé řady zápasů je jen ku prospěchu věci. Vždycky jsem zastával názor, že funkcionáři, ať je to v jakémkoliv odvětví, by měli být co nejblíže tomu dění a umět posoudit věc z více stran, než jen z té administrativní.

Pro další sezónu se vracím do Unionu Brdy, tak jsme byli domluveni a tento slib dodržím.

Dokonce jsem si dohledal, že se aktivně účastníš nové vzniklé male kopané v Plzni. Čím se muže inspirovat ona od Příbramské malé kopané a naopak je něco, co by jsme si mohli převzit my?

Ano, to je pravda. V Plzni jsem studoval a nyní jsem hráčem i jednoho týmu v Plzni. Plzeňská malá kopaná jako taková má velký potenciál v hráčích. Je tam vybudovaná velká základna týmů hrající futsalové soutěže, když se budu bavit o 100 týmech, myslím si, že nebudu daleko. Z tohoto pohledu se zdá, že i malá kopaná v tomto městě má velkou šanci na úspěch.

Otázka na závěr, jaké přání by si měl pro kalendářní rok 2018 z pohledu Příbramské malé kopané?

Já si přeju pro malou kopanou v Příbrami silné zázemí, hodně týmů, zdravou soutěživost a návrat na výsluní, kde byla před několika lety, díky celorepublikovým úspěchům týmů. Další přání jsou spíše dlouhodobějšího charakteru, takže ty si nechám pro případný další rozhovor. (úsměv)

Milane, mockrát děkuji za poskytnutý rozhovor. 

REDAKCE FAMK