Sezóna 81 v novém hracím systému, návrat hlásí Pohár FAMK!

28. 2. 2018 – Příbram – Bylo to avizované a každý byl zvědavý, jestli k této změně někdy dojde. Nakonec se zapíše pátek 23. 2. 2018 do historie Příbramské malé kopané jako důležitý milník! Hrací systém dozná změn, hráči i fanoušci si budou muset zvyknout na změnu. Za malou kopanou už nebudeme docházet v dopoledních víkendových dnech, ale ve večerních hodinách pondělí/středa!

Dlouhých 40 let byl systém Příbramské malé kopané zavedenou rutinou. Hrací dny byly sobota/neděle jednou za 14 dní, avšak v poslední době se hromadily názory, jestli by tato varianta nechtěla změnit. Hlavním bodem byla skutečnost, že v posledních letech spíše týmy ubývají a na trávníky se nedaří přilákat mladší generace. Proto v posledních dvou týdnech proběhly dvě schůze vedoucích všech mužstev, aby mohli prodiskutovat varianty změny a hlasovat o ní. Na té poslední a rozhodující probíhala hojná debata a vzduchem se nesly nejen názory podporující změnu, ale také hlasy proti zavedení.

Finálová debata ukázala, že proti zavedení se nakonec postavily jenom dva týmy. I přes výsledek schůze si vzal Výbor Příbramské malé kopané čas na rozmyšlenou a nevynesl verdikt hned na místě. Po zvážení všech názorů bylo rozhodnuto k pondělí 26. 2. 2018 změnu hracího systému přijmout od následující sezóny!  K tomuto rozhodnutí uvedl předseda FAMK Příbram – Milan Vančát následovné:
Na schůzi padlo několik názorů a argumentů, jak pro, tak proti. Ve výsledku jsme se rozhodli tuto změnu zkusit, protože usilujeme o zvýšení počtu družstev a beze změny toho nedosáhneme. Netvrdím, že se změna projeví ihned, i když příslib vzniku 3 nových týmů by toho mohl být dobrým základem, ale z dlouhodobějšího hlediska je potenciál rozšíření počtu našich řad vyšší než při zachování stávajícího hracího systému.

   Víme, že každá změna má svá úskalí, ale beze změn se nikam nemůžeme posunout.

Jakou podobu malé kopané tedy uvidíme v sezóně – Jaro 2018? Jisté je, že hrací dny budou mít následovné rozvržení: 1. LIGA – Pondělí, 2. LIGA – Středa. Ostatní okolnosti se budou odvíjet od počtu přihlášených týmů. Momentálně je systém nastavený na stejný počet účastníků jako minulou sezónu. Odehrána by tedy byla čtyři utkání na dvou hřištích v jednom hracím dnu a počet hracích týdnů by byl v rozmezí 10–11. Velkým pozitivem je pak kapitola „Startovné.“ Klub SK Spartak Příbram, který má na starosti areál s umělou hrací plochou, kde se hrají zápasy Příbramské malé kopané nezvýšil pronájem tohoto hřiště, přestože bude využíváno umělé osvětlení. Částka bude tedy s největší pravděpodobností stejná jako v předešlých letech, okolo 4500 Kč. Využita však může být sleva od nového partnera Maxi-Tip a. s., o které jsme informovali v předchozích článků.

To však není jediná změna, kterou si vedení připravilo. Kromě změny hracího systému, přivedení nového sponzora a zavedení hostování bude od nadcházející sezóny obnoven Pohár FAMK! Byla to právě změna hracího systému, která umožnila návrat této vyřazovací soutěže. Naplánován bude právě na některý den o víkendu. Propozice budou upřesněny během sezóny, ale jisté postupující místo už v této chvíli má vítěz Poháru FAMK Příbram 2018. Ten se poté utká o celkové prvenství v Českém národním poháru 2018, který se bude konat v termínu 14. – 15. 7. 2018 a hostitelem této akce bude Brno.

REDAKCE FAMK PŘÍBRAM