Superliga uzavřela podzimní část, výběr na posledním místě.

6.12.2017 – Příbram – Před novou sezónou tým převzal nový trenér, tím se stal Josef SANDR. Je rozhodně na místě říci, že se jedná o velice zkušeného hráče malé kopané, po příbramských hřištích běhá od roku 1994, kdy vystřídal dresy dnes už zaniklých týmu FC Steel, Tedox Steel, Omsa Steel, Viva Kamenictví, Společenství S+S a Knockout 83. Poslední jeho štace byla v FC Grants you Sharks, kde působí stále. Dokonce se zde dočkal svého prvního mistrovského titulu v malé kopané a to v 79. sezoně – jaro 2017. Má tedy za sebou neuvěřitelných 23 let na hřištích malé kopané v Příbrami!
V pozici trenéra se však představil poprvé ve svém životě a nutno podotknout, že přebíral celek, který v minulé sezoně obsadil 8. místo v osmičlenné tabulce Superligy malého fotbalu. Rozhodli jsme se proto vzít ke zpovědi právě jeho, aby nám zhodnotil skončenou podzimní část Superligy.

Josefe, zřejmě těžko budeme hledat zkušenějšího „playera“ na hřištích malé kopané, který se ještě stále aktivně účastní zápasů, do kdy plánuješ hrát?

Já jsem malou kopanou začal hrát až poměrně pozdě, bylo mi tenkrát 29 let. Takže bych chtěl vydržet co nejdéle, spíše se to celé bude odvíjet od zdravotní stránky.

Před sezónou jsi převzal výběr Příbrami po trenérovi Michalu Kvasnicovi, který skončil z osobních důvodů. Konzultoval si s ním nějakým způsobem celek, aby si o něm dostal informace takříkajíc „z první ruky“ nebo si mužstvo sledoval už předtím?

Mužstvo a jeho zápasy jsem průběžně sledoval. S Michalem žádná konzultace kádru neproběhla, pouze mi předal agendu týkající se seznamu hráčů a jejich telefonních čísel.

Vzhledem k tomu, že si tedy obsadil tuto funkci, sezónu předtím ses stal předsedou Disciplinární komise Příbramské malé kopané. Jak to všechno časově zvládáš stíhat, dvě funkce a k tomu ještě aktivně hrát?

Je to časově velice náročné, ale v „disciplinárce“ odvádí hodně velkou porci práce moji kolegové Zdeněk Lukášek a František Hanusek, za což jim patří velké díky! A po převzetí funkce trenéra výběru Příbrami, musela jít moje hráčská kariéra trošku stranou. Snažím se samozřejmě dávat všemu 100%, ale jsem taky jenom člověk, který ještě ke všemu musí zvládat pracovat. Takže nejvíce své energie se snažím momentálně dávat do trénování.

Zpět však k našemu výběru, minulá sezóna pro náš celek nedopadla nikterak dobře, obsadili jsme poslední příčku. S jakým cílem si k mužstvu přišel?

Mojí první myšlenkou bylo mužstvo omladit, tedy musela rozhodně proběhnout výměna hráčské generace. A druhou myšlenkou bylo vtisknout mužstvu novou fotbalovou tvář dle mých představ. Rozhodně zahrnout do hry agresivní napadání, mnohem rychlejší přechod do útočné fáze, zlepšení obranné činnosti a tím nejdůležitějším pro mě bylo vylepšit finální koncovku, protože na můj vkus a na to s jakým disponujeme kádrem, dáváme strašně málo branek. Nepřišel sem rozhodně s tím, že bych předem avizoval, na jaké příčce bych si přál vidět náš celek. Bylo mi jasná, že to bude „běh na dlouhou trať“, ale hlavním cílem bylo, abych o tomto přesvědčil hráče, aby pracovali neustále na 120% a byli trpělivý, protože výsledky poctivé práce se dostaví, ale nebude to hned.

Předseda FAMK uvedl před sezónou, že bych rád viděl mužstvo na konci sezóny do pátého místa. Na kolik je tato vize reálná, když momentálně ztrácíte na páté Brno 8 bodů?

Reálné si myslím, že to rozhodně ještě je. V jarní části však musíme rozhodně vylepšit koncovku, která nám prohrála některá utkání. A takovým druhotným prvkem, který nás na podzim dosti ovlivňoval, byla docházka na venkovní zápasy. Tu bych tedy také rád vylepšil, ale stěžejním pro nás rozhodně zůstává dostat se na úroveň toho, že doma nebudeme rozdávat body a týmy k nám budou jezdit spíše „na výlet“.

Jak zhodnocuješ uplynulou část sezóny a jaký zápas bys označil jako nejhorší představení za Tvého působení a naopak které z utkání vypíchl jako nejlepší?

Uplynulou část bych hodnotil ve finále kladně. Zlepšil se projev mužstva po fotbalové stránce a povedlo se to hlavní, s čím sem přicházel, dokázal se omladit kádr. Nejhorším utkáním bych rozhodně označil zápas, proti Jihlavě v domácím prostředí. Velkou chybou rozhodně bylo, že jsem se utkání nemohl zúčastnit jako trenér a být tak s mužstvem na hřišti. (Trenér byl suspendován na 2 soutěžní utkání, kvůli vniknutí na hrací plochu, v 1. kole na hřišti Blanenska, pozn. redakce) Nemohl sem tak nijak korigovat chaos, který se na hřišti odehrával. Za nejlepší pak logicky označuji zápas proti Olomouci, ve kterém jsme získali 3 body, a hra už byla dosti blízko mým představám.

Jediná výhra zatím přišla doma proti Olomouci ve 4. kole, kdy mužstvo zvítězilo 7:5. Co bylo v tomto utkání jinak oproti těm ostatním, že se týmu podařilo získat tři body?

Tam se nám náramně vydařil vstup do utkání, proměnili jsme snad každou šanci a vytvořili si náskok, ze kterého jsme čerpali až do konce. Rozhodujícím bylo, že hráči po celý zápas přistupovali neustále k protihráčům a nedali jim ani milimetr prostoru, což v Superlize je stěžejní faktor. Jakmile má soupeř v týmu šikovného hráče a vy mu dáte jen „půl metru“, je schopen sám rozhodnout utkání.

Na soupisce našeho výběru jsme během sezóny mohli zaznamenat nová jména oproti předešlým rokům. Kupříkladu Martin Vašek, Martin Pazderník, Jiří Junek, Patrik Junek. Jak konkrétně vedení mužstva na tyto hráče přišlo, a můžeme očekávat do budoucna další nové tváře?

Na kluky jsem přišel po konzultaci s mým kolegou Svatoplukem Mezerou (Vedoucí mužstva, pozn. redakce). Jsme si vědomi, že přivést „zdravou konkurenci“ do týmu, by zaručeně ještě více pozvedlo hráčské výkony, avšak nechci a ani nebudu slibovat, že i v nové sezóně přivedeme nové tváře. Na doplnění přesto pracujeme takřka neustále, kdy probíráme s realizačním týmem spoustu jmen, které by připadali v úvahu.

Naopak dříve byl náš Výběr „pověstný“ nasazováním bývalých ligových hráčů. Uvidíme ještě někdy v dresu jména jako Miroslav Slepička, Václav Janů, Jan Riegel, Martin Čupr, Michal Macek, Jakub Štochl, Matěj Štochl nebo už jsi z této cesty sešel jako trenér?

Kontakt z většinou z výše uvedených jmen proběhl, takže rozhodně jsem na ně nezanevřel. Může se stát, že se v některém zápase objeví, ale z dlouhodobého hlediska už se snažím hledat osu týmu postavenou na jiných jménech.

Přesuňme se teď na domácí scénu. Bylo pro Tebe překvapením, jaké bylo finální umístění v Příbramské malé kopané a sleduješ jako trenér bedlivě obě naše soutěže?

Jako trenér se snažím sledovat osobně, co nejvíce zápasů Sleduji tedy zápasy první i druhé ligy. Finální umístění pro mě překvapením nebylo. O titul mohli hrát čtyři mužstva a dle mého očekávání ho získal Dream team, protože se v sezóně dokázal scházet takřka pořád ve stejné sestavě. A k postupu Srdcařů, sice to byl do konce boj s hráči FC Walkers, ale favorizoval jsem více právě je.

Máš pocit, že je velký rozdíl mezi naší Příbramskou malou kopanou a celostátní Superligou malého fotbalu a v čem konkrétně?

Rozdíl je určitě už jenom v tom, že u nás nazýváme tento sport malou kopanou a celostátně se využívá pojem malý fotbal. (smích) U nás v Příbrami máme specifické soutěže, protože tam jde spíše „o zábavu a udělaní si žízně“. V každém týmu pak můžeme vidět hráče, kteří jsou věkově dosti blíže mě a od toho se pak odvíjí i úrovně zápasů, kdy to není tolik o pohybu, ale především o technice. (úsměv) V Superlize má každý celek k dispozici to nejlepší, co může ve svém městě najít. Povětšinou jsou to tedy mužstva, které mají mladé kluky a v zápase je k vidění především „fotbal nahoru – dolů“. Nechybí tomu agresivní napadání, kopa šancí a přemíra pohybu. Ale na kolik je to velký rozdíl nechci tvrdit. To by nejlépe zhodnotili samotní hráči.

Na závěr otázka poměrně častá, s jakým cílem půjde celek do jarní části Superligy?

Už jsem zmiňoval, hlavní cílem bude zlepšit koncovku. Pevně doufám, že se nám to podaří pokud možno hned z kraje soutěže a bude prostor na to, abychom dokázali stoupat výše tabulkou.

Josefe, děkuji mnohokrát za poskytnutý rozhovor a přeji mnoho úspěchu s družstvem v celostátní Superlize
malého fotbalu.

Výsledky našeho mužstva v podzimní části:
KOLO 1  Blanensko – Příbram           4:2
KOLO 2  Příbram – Jihlava                  1:8
KOLO 3  Praha – Příbram                    7:4
KOLO 4  Příbram – Olomouc             7:5
KOLO 5  Brno – Příbram                     6:2
KOLO 6  Příbram – Pardubice           1:3
KOLO 7 Příbram – Most                     2:6

REDAKCE FAMK PŘÍBRAM