Rozhovor s předsedou Milanem Vančátem

Ahoj Milane,
dovol mi, abych se před začátkem soutěže zeptal na pár otázek.

Jak hodnotíš přebrání malé kopané v PB?

Přebíraní organizace, která má tak dlouhou historii a je v úpadku, není nikdy jednoduché. Ne vše jde podle plánu, ale na druhou stranu je zde i několik velice pozitivních věcí. Vypíchl bych tu, že všechny týmy chtějí spolupracovat a mají zájem na zkvalitnění soutěží, za což jim patří velký dík.
Do nové sezóny si slibuji i kvalitní fungování delegace rozhodčích a doufám, že se od toho budou odvíjet i jejich výkony.

Jaké jsou zásadní změny v malé kopané PB?

Nejzásadnější změnou je určitě změna formy soutěží a počtu týmů v jednotlivých ligách. Slibuji si od této změny zvýšení soutěživosti mezi týmy a chutí chtít vyhrávat. Zredukování počtu týmů, které sestupují a postupují by mělo zvýšit konkurenci hlavně ve 2. lize, protože nebude již tak jednoduché ze druhé ligy postoupit do první, jako tomu bylo doposud.

Jak se těšíš na první nasazení play off?

Osobně jsem na playoff zvědavý, protože to byla myšlenka, kterou jsme hodně diskutovali a jsem vážně rád, že se ji povedlo prosadit. Myslím, že to zvýší atraktivitu zápasů jak v základní hrací části, protože budou zajímavé zápasy až do konce hlavně o postup do bojů o titul, tak hlavně v playoff, kde už bude každý zápas velice důležitý. Nemůže se stát, aby některý z týmů nějaký zápas tzv. vypustil.

Kam by se měla malá kopaná v PB posunout během následujících pár let?

Naším cílem, když jsme se rozhodli vstoupit do dění malé kopané v Příbrami bylo znovu nastartování malé kopané v Příbrami, zvýšení počtu týmů, zvýšení atraktivity jak samotných soutěží tak asociace jako takové. Je to běh na dlouhou trať a doufám, že to postupem času přinese ovoce.

Rád bych srovnal 2 ligy v ČR a to Most a Jihlavu.

Most má cca 100 000 obyvatel a hrají jen 1 ligu malého fotbalu. Každopádně ta liga je nadmíru kvalitní a dokáže produkovat množství reprezentantů malého fotbalu, což svým způsobem obdivuji.

Druhá soutěž, ta Jihlavská, má myslím 7 nebo 8 soutěží a k tomu jendnu veteránskou, to vše při počtu obyvatel cca 45-50000.

Je v silách Příbrami a celého regionu, abychom vytvořili 5-6 soutěží. To je mým osobním cílem.

V čem je malá kopaná lepší oproti velkému fotbalu?

To je trochu těžká otázka. Srovnávat malý a velký fotbal je jako srovnávat 2 odlišné sporty.
Co se týká malé kopané, dovolil bych si ji ještě rozdělit na malou kopanou v Příbrami a malý fotbal v rámci Superligy.

Hráči, kteří chodí hrát malou kopanou v Příbrami, hrají hlavně pro zábavu a pro to, že si jdou takzvaně „kopnout“ o víkendu. Od toho se odvíjí i úroveň zápasů. V zápasech pozoruji vzájemnou úctu hráčů k hráčům, nějaké excesy jsou spíše vzácnou vyjímkou, souboje nejsou tak tvrdé, jako například v Superlize či velkém fotbale.

Zápasy v rámci Superligy ovšem mají úplně jiný náboj. Zápasy jsou vyhecované, tvrdé, nikdo nechce dát druhému nic zadarmo. Nikdo nechce prohrát a od toho se odvíjí i tvrdost soubojů v těchto zápasech.

Velkou kopanou, myslím, není třeba nějak víc popisovat. Tu každý známe.

Neumím říct, že malá kopaná je lepší nebo horší, ale mohu zmínit, dle mého názoru, její hlavní výhody.

1) Zápasy se hrají jen jednou za 14 dní a vždy dopoledne, což především v letních měsících je velké plus vzhledem k volnému odpoledne.

2) Sezona trvá cca 2 měsíce a poté je konec, přes letní měsíce se nehraje a začínáme opět v konce srpna či začátkem září.

3) Týmy a hráči si jdou zahrát hlavně pro zábavu, atmosféra je uvolněnější a přátelštější, protože se hráči znají mezi sebou v celé příbramské soutěži.